Pasívne fajčenie a dieťa
Čo je pasívne fajčenie?
Je to dýchanie dymu vytváraného v priestore okolo fajčiara jeho fajčením. Nefajčiari, ktorí sú nútení dýchať zafajčený vzduch, sa tak stávajú nedobrovoľnými alebo miernejšie povedané "pasívnymi fajčiarmi". Len 15% tabakového dymu fajčiar vdychuje. Zvyšok 85% sa rozptyľuje v okolitom vzduchu a môžu ho dýchať aj ostatní ľudia.
Hlavný prúd tabakového dymu vzniká v horiacom konci cigarety. Fajčiar ho vťahuje do úst cez cigaretu, ktorá filtruje niektoré chemikálie. Hlavný prúd , ktorý fajčiar vydýchne, označujeme ako terciárny.
Vedľajší prúd tabakového dymu vzniká medzi jednotlivými ťahmi fajčiara v horiacom konci cigarety a vstupuje priamo do okolitého vzduchu (bez filtrácie). Vedľajší aj hlavný prúd tabakového dymu v podstate obsahuje tie isté chemické látky.
Vedľajší prúd tabakového dymu oproti hlavnému prúdu nie je filtrovaný a obsahuje:
- 2 až 20-krát viac nikotínu,
- 5 až15-krát viac kysličníka
uhoľnatého,
- 50 až130-krát viac
karcinogénov.
Vedľajší prúd tabakového dymu preto predstavuje väčší zdravotný hazard pre človeka než hlavný prúd. Podľa odhadov Svetovej zdravotnej organizácie až 700 miliónov detí, to je takmer polovica svetovej populácie detí, dýcha vzduch znečistený tabakovým dymom (predovšetkým doma, v rodinnom prostredí).
Fajčenie v prítomnosti detí je obzvlášť závažným problémom, a to nielen zo zdravotných, ale aj etických dôvodov. Detské pľúca sú menšie a ich imunitný systém je menej vyvinutý. Ak sú pľúca vystavené tabakovému dymu, dôjde u dieťaťa ľahšie k rozvinutiu infekcií dýchacích orgánov a stredného ucha. Deti sú menšie a rýchlejšie dýchajú než dospelí, takže vdýchnu za rovnaký čas omnoho viac chemikálií na kilogram telesnej hmotnosti než dospelí. A nakoniec, nemôžu si vybrať. Majú menšiu šancu odísť zo zafajčeného priestoru než dospelí.
Šesť hlavných dôsledkov vplyvu pasívneho fajčenia na deti
- vyšší výskyt chorôb dolných
dýchacích ciest, najmä v prvom roku života,
- je príčinou vzniku akútnych
a chronických ochorení stredného ucha,
- je spojené s malými zmenami
pľúcnych funkcií,
- zvyšuje závažnosť a častosť
príznakov bronchiálnej astmy,
- ja závažnou príčinou SIDS –
syndrómu náhleho úmrtia dojčiat,
- existuje vážne podozrenie,
že fajčenie niektorého z rodičov v období do desiatich rokov dieťaťa
zvyšuje riziko vzniku leukémie a lymfómu v dospelom veku.
- 2 až 20-krát viac nikotínu,