• História materskej školy

• 1. september 1960  - týmto dňom bola zriadená odborom  školstva a  kultúry v Piešťanoch   a  miestnym národným výborom jednotriedna materská  škola vo Veľkých Kostoľanoch. Riaditeľkou bola poverená p. Jozefína Bednárová, bolo zapísaných 35 detí. Pomocná sila a zároveň aj školníčka bola p. Emília Michalčíková. Prevádzka bola vtedy od 7,00 - 17,00 hod., bez  stravy. Miestnosť a budova boli nevyhovujúce , neskôr sa deti sťahovali do novšej budovy, ktorá bola adaptovaná pre prevádzku MŠ.Tu sa zriadili už dve triedy. Ani táto budova však nevyhovovala z hľadiska priestorového aj hygienického, no fungovala ďalej.

rok 1978-  pre vzrastajúci záujem o MŠ bola zriadená v budove základnej školy z učiteľského bytu ďalšia trieda, kde boli podmienky veľmi stiesnené a ani vďaka otvoreniu tejto triedy, nebol záujem všetkých rodičov o umiestnenie dieťaťa uspokojený.

rok 1987 - v tomto roku sa obec pustila do prípravy na výstavbu novej materskej školy v rámci akcii  "Z". Do roku 1990 vyrástli obvodové múry prízemia,  a práce sa na dva roky zastavili pre nedostatok  financií.

rok 1992 - trieda v základnej škole bola zatvorená pre znížený počet detí v MŠ, prevádzka ostala iba v pôvodnej budove /bývalá ľudová škola/, kde sa v dvoch triedach postupne pripravovali deti na vstup do ZŠ.

rok 1993 – pokračovalo sa vo výstavbe budovy MŠ, bola dokončená hrubá stavba, strecha, izolácie, okná, práce pokračovali až do r.1977.

2. september 1997 – sen sa stal skutočnosťou a pre- vádzka v novej budove materskej školy bola slávnostne zahájená prednostom Okresného úradu p.Giackom. Novootvorenú dvojtriednu MŠ začalo navštevovať 57 detí, boli prijaté všetky deti predškol- ského veku. Každá trieda mala samostatný vchod ,šatňu, herňu, spálňu, WC, umyvárku.

Riaditeľkou MŠ bola p. M.Bažányová  a o riadny chod sa ďalej starali štyri p. učiteľky, školníčka, upratovačka, kurič, záhradník, hlavná kuchárka, pomocná kuchárka a vedúca stravovne, v prevádzkovej dobe od 6,30 – 16,30 hod.

1. marec 1998 – pre veľký záujem o umiestnenie detí v MŠ, bola otvorená tretia trieda pre predškolákov na dopoludnie, mamičky na MD a nezamestnané si chodili pre deti o 12,30 hod. domov.

september 2002pred prázdninami v máji nám bolo schválené otvorenie štvrtej triedy prednostom OÚ, metodičkou a hygieničkou, tak sme po menších stavebných úpravách nový školský rok 2002/2003 zahájili už ako štvortriedna MŠ.

Tak ako predchádzajúce dva roky, opäť  sme sa museli pasovať s nemalými problémami zatekania strechy.

1. marec 2006 – v tento deň bola začatá veľká rekonštrukcia a nadstavba vnútorných priestorov, nadstavba strechy, výmena okien, obnova fasády...Jedným z dôvodov rekonštrukcie bol kapacitný. Pôvodný projekt MŠ bol navrhnutý pre dvojtriednu MŠ /50 detí/, nakoľko záujem zo strany rodičov bol veľký, boli sme nútení zriadiť ďalšie dve triedy zo spální, čo však nevyhovovalo priestorovým a psychohygienickým požiadavkám, bolo to iba provizórium. Ďalší z dôvodov bolo zatekanie strechy, čím bola ohrozená bezpečnosť detí, nakoľko voda pretekala práve do tých priestorov, v ktorých sa najviac pohybovali deti.V dôsledku týchto dôvodov prišlo teda k porušeniu hygienických predpisov, poškodeniu majetku a zvýšeným nákladom na energie. Prestavba prebiehala počas plnej prevádzky, čo bolo veľmi náročné z hľadiska bezpečnosti a organizácie celého výchovno-vzdelávacieho procesu. Práce pokračovali veľmi dobre, už začiatkom júna sme otvorili novučičkú triedu, presťahovali sme sa s maličkými hore a tým sme vytvorili podmienky pre pokračovanie stavebných prác, predpoklad dokončenia celej prestavby bol k 1. septembru 2006.

4. september 2006 – slávnostné otvorenie šk.r.2006/2007 v novozrekonštruovanej materskej škole. Celý kolektív MŠ pridal ruku k dielu, aby 85 detí mohlo vstúpiť do štyroch tried, ktoré majú samostatné vchody, šatne, spálne, WC, umyvárky :

„A“oddelenie – malá skupina 3-4 roky

„B“oddelenie -  stredná skupina 4-5 rokov

„C“oddelenie -  veľká skupina 5-6 rokov

„D“oddelenie – veľká skupina 5-6 rokov

/predškoláci/

Okrem zrekonštruovanej budovy, máme aj novo prekryté pieskoviská na našom dvore, takže sa nemusíme báť slniečka, budú nás chrániť pekné striešky.

3. máj 2009 – zviditeľnili sme sa prostredníctvom webovej stránky, ktorú nám vytvorila naša mamička p. Ľudmila Koreňová.

2. september 2009 –zahájenie šk.r.2009/2010 a výchovno –vzdelávacej činnosti s novým kurikulárnym dokumentom, školským vzdelávacím programom /ŠKVP/ s názvom „PRÍRODA  DEŤOM – DETI PRÍRODE“. Tento nový dokument je pre našu MŠ alfou a omegou, pri jeho vypracovávaní sme vychádzali zo Štátneho vzdelávacieho programu pre predprimárne vzdelávanie ISCED 0.

Dôvodom pre vytvorenie ŠKVP sú predovšetkým legislatívne podmienky- t.j. prijatie nového školského zákona, reforma školstva . Naše štyri triedy podľa nového ŠKVP:

LIENKY - malá skupina 3-4 roky

VEVERIČKY - stredná skupina 4-5 rokov

SOVIČKY - veľká skupina 5-6 rokov

ŽABKY - veľká skupina 5-6 rokov

/predškoláci/

október 2009 – zakúpili sme na náš dvor šmykľávku – vežičku Agnešu , mostík a 2 ks futbalové bránky. Staré hojdačky, kolotoč, šmykľávka boli odstránené, pretože nevyhovovali novým bezpečnostným Európskym normám. V budúcnosti chceme zakúpiť aj ďalšie vybavenie, ale nie je to jednoduché z hľadiska financií, pretože tento zámer si hradíme z našich prostriedkov, takže musíme šetriť.

jún 2010 - usilovne  sme šetrili a podarilo sa nám zakúpiť zostavu preliezok na školský dvor a za pomoci Združenia rodičov,sponzorov a zriaďovateľa - OcÚ, máme školský dvor a podklad okolo nových preliezok aj upravený.

júl 2013 - v tomto roku sme maľovali jedáleň, ktorá nám žiari veselou oranžovou farbou a deťom sa bude určite stolovanie v novej jedálni páčiť.

júl 2014 - počas letných prázdnin sme pokračovali po roku v maliarskych prácach a podarilo sa nám  vynoviť priestory šatní a shodíšť v našej MŠ. Tak už nám pestrosťou žiaria aj ďalšie priestory a dúfame, že o rok budeme pokračovať aj v triedach a spálňach.